Jak nejlépe na klíčení rostlin
Techniky vzato většina rostlin není pěstována ze semen. Obvykle se vezme část mateční rostliny, která se nechá zakořenit. To se provádí mnoha způsoby. Asi nejčastější je kořenění ve vodě, kdy prostě onu rostlinu dáte do vázy či jiné nádoby s vodou. Pro větší šanci na úspěch se do ní často přidává i lignohumát či růstový hormon.
Jinou možností je nechat ji pustit kořínky přímo v zemině, avšak tato metoda je méně úspěšná. Je zde totiž mnohem větší riziko, že se rána zanítí a dostanou se dovnitř bakterie. Pak už je jen možné celou rostlinu vyhodit.
Ovšem najdou se lidé, kteří si chtějí rostlinku vypěstovat sami. Chtějí ji mít již od malička v podmínkách, ve kterých bude celý život. Tito lidé pak neshání rostliny, nýbrž jejich semena. A faktem je, že to je podstatně těžší úkol.
Největší problém je v tom, že naprostá většina semínek potřebuje být zasazena v krátkém časovém období od vyloupnutí. Jistě, tuto dobu je možné prodloužit, pokud jej například dáme do chladného, vlhkého prostředí, avšak ani to není dlouhodobé řešení. Navíc je zde fakt, že malé klíčky jsou poměrně citlivé a choulostivé. Není tedy divu, že úspěšnost klíčení semen je poměrně malá.
Ovšem v některých případech skutečně můžeme získat čerstvá semena. Mnoho lidí se již například pokusilo vypěstovat nejrůznější druhy citrusů ze semínka, získaného z plodu koupeného v běžném obchodě.
Jistě, jedná se o zábavný a záslužný projekt, ovšem s malými výsledky. I pokud se vám totiž podaří rostlinu vypěstovat, je zde poměrně velká šance, že plodit vůbec nebude. A i když ano, tak na první úrodu budete čekat zhruba patnáct let, pokud vše půjde dobře.
Navíc není vůbec jisté, zda vám vyroste ten druh, ze kterého pochází semeno. Citrusy totiž patří k rostlinám, které je nutné roubovat, podobně jako třeba jablka. Pokud to neuděláte, výsledek nemusí být zrovna nejlepší.
Nakonec pak záleží jen na vás. Pokud vám jde jen o cestu,a příliš vás netrápí, zda dosáhnete cíle, pak je to rozhodně něco pro vás.