Rubrika: Zvířata

6 Kvě

Jak přimět psa pít i když nechce

Stejně jako člověk, tak i jeho psí kamarád potřebuje při zvýšené námaze zvýšený příjem tekutin. Aby mohl podávat sportovní výkon, musí být dobře hydratován. To neznamená jen, že nemá žízeň. To je málo. Při běhu pes dechem vypouští velké množství tekutiny ve formě dechu. Pokud na to není připravený, bude za chvíli bez nálady, apatický a nebude ho to bavit. Pokud by se nechal přemáhat, hrozí samozřejmě i zdravotní problémy. Nejhorším obdobím pro dehydrataci je samozřejmě léto, ale ani v zimě se nevyplatí pitný režim našeho miláčka zanedbávat.
psí čenich
Nyní mi mnozí čtenáři namítnou, že pes ví, kdy se má napít, že vodu má stále k dispozici. Na to odpovím, ano, máte pravdu. Jenže pes neví, že se za chvíli před ním objevíte ve sportovním oděvu a třeba s kolem a že někam poběží. A i kdyby věděl, zvířata na rozdíl od nás nepřemýšlí dopředu. Své potřeby řeší tak jak přijdou. A na rozdíl od vašeho psa víte jen vy, že pojedete závod, kdy na nějaké odbočení k potůčku prostě nebude čas.
Psa na sportovní výkon musíme připravit.
Pejsek pozná, že se blíží jeho oblíbená činnost, když se u něj objevíte a v rukou budete mít postroje, ve kterých s vámi běhá nebo vás tahá na kole. Začne projevovat radost. Nechte ho při ní, jen mu doneste misku s vodou a do ní nasypte pár jeho oblíbených pamlsků, nebo třeba jen granulí. Nemusí být jich moc. Účelem je aby se je snažil z vody vylovit. Než se mu to podaří, spolyká spolu s pamlskami dostatečné množství vody aby jej stačila uspokojivě a do zásoby zavodnit.
Potom, co je pes dostatečně napojen, mu dopřejeme dvacet až třicet minut klidu. Je třeba, aby se voda dostala z žaludku do organizmu. Bude mít tak spokojený, volný pocit a nebudou hrozit komplikace s žaludkem, na který u psů musíme být vždy hodně opatrní.
výmarský ohař štěně
Po oné půlhodince můžeme pejska navléct do postroje. Je dobré z této přípravy udělat určitý rituál. Pes se na sportovní zátěž neuvěřitelně těší, tak ať si to užije od začátku.
Zavodnění pejska nepodceňujte v žádném ročním období. V letních měsících by se pejskovi mohlo krutě vymstít. Mějte na paměti, že pes v zápalu hry, nebo sportu si zpočátku nemusí všimnout nějaké indispozice. Díky dehydrataci tak může kolaps celého organismu nastat okamžitě.

7 Úno

Chceme zvíře do domu

Přitom je to zvíře, se kterým je nejvíce starostí. A mít ho doma obvykle stojí hodně peněz. Což u jiných zvířat není. Pokud ovšem nechcete mít doma krokodýla, nebo lva. Zde je to složitější než se psem, protože toho si koupíte, nebo vezmete z útulku a máte ho. Je váš. Pravidla chovu exotických zvířat jsou však o něčem docela jiném a povolení se nedopočítáte. Navíc je u velké většiny z nich třeba prokazovat původ, musíte dokázat, jak jste ke zvířeti přišli. Psa můžete například najít, ale najít u nás tygra bude asi poněkud obtížné a velmi špatně se to bude vysvětlovat.  

tygr

Pokud tedy upustíme od těchto podivností, zůstanou nám zvířátka obvyklá. I ta mohou být exotická, a proto je dobré uschovat si doklad u koupi. Vím, že například některé druhy želv jsou bedlivě sledovány.  

Ale zanecháme exotiky a zůstaneme v našich končinách s obvyklými zvířaty. Pokud tedy nemůžeme nebo nechceme pejska, můžeme volit jiná zvířata. Asi opět přijde na přetřes jako první kočka. Také nevím, proč a když jsem to dokázal zdůvodnit u psů, tak snad i zde. Ta nás také provází staletí. Tak proč si ji nepořídit. Jenže pokud nemůžete mít psa například kvůli alergii, s kočkou máte stejný problém. V tomto případě nezbývá jedině než volba zvířat bez srsti. Ano, jsou taková, stačí se podívat na internetu.  

kočka

Nu a pokud se vám nechce do chlupáčů, máte jiné možnosti. Například již jednou zmíněné želvy, hady, morčata, nebo akvarijní rybičky.  

Je docela dobře možné, že dle mínění nezasvěcených si s nimi tolik neužijete. Hm, to je sporná věc. Někdo by své rybičky za psa nevyměnil. Je pravda, že vzít s sebou na vycházku například hada přináší jisté drobné potíže. Jistě, lze jej mít v kapse, je-li ovšem menší. S dvoumetrovým škrtičem to však asi tak snadné nebude.  

Proto si svou volbu velmi dobře rozmyslete. A vyberte si zvíře, které vám bude vyhovovat po všech stránkách. 

16 Čvc

Snadné způsoby, jak udělat vaši kočku šťastnější

1. Motivujte svou kočku, aby zůstala aktivní

Většina lidí má problémy s nadváhou se stále se zvětšujícím pasem a bohužel, stejné problémy mají i jejich mazlíčci.

Podle aktuální studie má v dnešní době asi 55 % domácích koček nadváhu.

To je způsobeno 3 hlavními problémy, jako je sedavý životní styl, vysoce kalorická strava a příliš mnoho pamlsků.

m

Když majitelé koček nechají své kočky hodně si hrát a cvičit a navíc jim poskytnou potřebná denní kalorická jídla, jejich kočka zůstane zdravá a bude žít déle, místo toho, aby měla kratší životnost a také drahé problémy s léky.

I ty nejjednodušší kočičí hračky dokážou přeměnit tlustou, letargickou kočku na štíhlou, aktivní kočku.

2. Vezměte kočku ven, aby se dostala na čerstvý vzduch a sluníčko

Milovníci koček se nemusí úplně shodnout na tom, zda je pro jejich kočky lepší vnitřní nebo venkovní prostředí.

Bez ohledu na to, pro co se rozhodnou, by se měli ujistit, že své kočičce poskytnou bezpečný prostředek, jak si užít čerstvý vzduch a sluníčko.

Mohou zvážit zřízení uzavřené chovatelské stanice nebo kočky na ochranu své kočky, když je venku.

3.Postavte něco vysokého, kam může vaše kočka lézt, schovávat se a pozorovat

Dnešní kočkovité šelmy pocházejí z dlouhé linie domácích koček, jejichž historie sahá až do 12 000 let.

Na základě objevu výzkumníků pocházejí všechny současné domácí kočky od jednoho předka: Felis sylvestris lybica, prastará divoká kočka z Afriky.

Tato africká divoká kočka dosud existuje, proto ji znají.

Jeho výraznou vlastností, díky které vyniká, jsou jeho malé rozměry.

Protože pochází z divokého prostředí, africká divoká kočka je známá jako predátor a kořist.

Africká kočka divoká jako predátor vylezla vysoko do stromů/kopců, aby se skryla a připravila na blížící se kořist. Jako kořist vylézal, aby našel úkryt na vyvýšených místech, kam velcí predátoři nemohli jít.

Co to tedy znamená pro majitele koček a jejich mazlíčky? Tyto moderní domácí kočky touží mít vysoký úkryt. Pro některé hbité kočky je přirozené vylézt na vršek knihovny nebo lednice.

m

4.Poskytněte kočce něco, na čem si poškrábe drápky

Kočičí dráp bude neustále růst.

Vzhledem k tomu, že jejich drápy nejsou stříhány příliš často, pilují si drápy škrábáním na jakémkoli povrchu.

Toto chování, které bylo zděděno od svých předků, nabízí více výhod než pouhé stříhání nehtů.

Aby tak ochránili domácí nábytek a polštáře, mimo jiné, mohou dát své kočce vlastní škrabací plochy.

27 Pro

Založení akvária

Jestliže jste se rozhodli pro pořízení akvária, musíte si nejdříve dobře rozmyslet, jestli vybudujete akvárium sladkovodní nebo mořské. Pokud jste úplní začátečníci, určitě začněte nejdříve s akváriem sladkovodním.
Mořské akvárium
Výběr a umístění nádrže
Pro výběr vhodné nádrže si nejdříve musíte promyslet, jaké druhy a množství ryb chcete chovat. Ideální je začít s nádrží o objemu 100 – 200 litrů. Pamatujte, že čím je nádrž menší, tím složitější je v ní vytvořit fungující biotop. V malém akváriu budete mít neustálé problémy s úmrtím ryb a rostlin, protože v něm nebudete schopni vytvořit ideální rovnováhu potřebných chemických prvků. Akvárium postavte na pěnovou podložku na pevný podstavec v místě, kde nebude docházet k přímému osvětlení sluncem.

Vybavení nádrže
Do nádrže nasypejte akvarijní štěrk, který bude řádně vypraný. Nejlépe zakoupený již pytlovaný v prodejně s akvarijními potřebami. Dávejte pozor, aby se nejednalo o štěrk drcený, který může poranit ryby, ani o štěrk vápenatý, který naprosté většině ryb nevyhovuje, jelikož zvyšuje tvrdost vody. Do nádrže umístěte akvarijní filtr a vzduchovací kámen. Můžete použít i externí filtr, který je účinější, lépe se čistí, není v nádrži vidět, ale jeho pořizovací náklady jsou mnohem vyšší. Pro zajištění optimální teploty vody v nádrži je potřeba do vody umístit topné těleso. To vyberete podle obsahu vody v nádrži. Obvykle jsou topná tělesa dodávána s integrovaným termostatem, na kterém nastavíme požadovanou teplotu v stupních celsia. Nádrž dovybavíte potřebnými doplňky, jako jsou různé kameny, kořeny, jeskyně a pozadí. Pozadí se lepí buď na zadní sklo z venkovní strany, nebo můžeme použít 3D pozadí, které vypadá mnohem reálněji. To se vkládá do nádrže zevnitř k zadnímu sklu, a dá se za něj schovat například topné těleso nebo sací trubice externího filtru.
Sladkovodní akvárium
Rostliny a ryby
Pokud máte akvárium v této fázi, napustíte do něj asi třetinu vlažné vody a přistoupíte k zasazení rostlin. Po umístění rostlin do nádrže, dopustíte vodu až do požadované výše a do vody přidáte dle návodu na obsahu balení chemické přípravky na úpravu vody. Jedná se především o regulátory chloru, pH, kyslíku, dusíku nebo oxidu uhličitého. Takto necháte akvárium s puštěnou filtrací a vzduchováním nejméně týden, než dojde k ustálení chemických látek ve vodě. Teprve po této době můžete přistoupit k vypuštění rybí osádky do akvária. Dříve to určitě nedělejte, protože s největší pravděpodobností dojde k úhynu ryb z důvodu nevhodného množství chemických látek ve vodě. Většina ryb dokáže dobře prosperovat ve vodě, která není zcela ideálně chemicky nastavena, ale snažte se hodnoty v nádrži co nejlépe přizpůsobit hodnotám požadovaných pro konkrétní druh.

Akvaristika je velmi zajímavý koníček, kterého není potřeba se bát. Přesto vám doporučuji, abyste si před zakoupením akvária nejdříve prostudovali literaturu zabývající se akvaristickou technikou, aby vás první případný neúspěch od tohoto koníčku neodradil.

27 Pro

Založení akvária

Jestliže jste se rozhodli pro pořízení akvária, musíte si nejdříve dobře rozmyslet, jestli vybudujete akvárium sladkovodní nebo mořské. Pokud jste úplní začátečníci, určitě začněte nejdříve s akváriem sladkovodním.
Mořské akvárium
Výběr a umístění nádrže
Pro výběr vhodné nádrže si nejdříve musíte promyslet, jaké druhy a množství ryb chcete chovat. Ideální je začít s nádrží o objemu 100 – 200 litrů. Pamatujte, že čím je nádrž menší, tím složitější je v ní vytvořit fungující biotop. V malém akváriu budete mít neustálé problémy s úmrtím ryb a rostlin, protože v něm nebudete schopni vytvořit ideální rovnováhu potřebných chemických prvků. Akvárium postavte na pěnovou podložku na pevný podstavec v místě, kde nebude docházet k přímému osvětlení sluncem.

Vybavení nádrže
Do nádrže nasypejte akvarijní štěrk, který bude řádně vypraný. Nejlépe zakoupený již pytlovaný v prodejně s akvarijními potřebami. Dávejte pozor, aby se nejednalo o štěrk drcený, který může poranit ryby, ani o štěrk vápenatý, který naprosté většině ryb nevyhovuje, jelikož zvyšuje tvrdost vody. Do nádrže umístěte akvarijní filtr a vzduchovací kámen. Můžete použít i externí filtr, který je účinější, lépe se čistí, není v nádrži vidět, ale jeho pořizovací náklady jsou mnohem vyšší. Pro zajištění optimální teploty vody v nádrži je potřeba do vody umístit topné těleso. To vyberete podle obsahu vody v nádrži. Obvykle jsou topná tělesa dodávána s integrovaným termostatem, na kterém nastavíme požadovanou teplotu v stupních celsia. Nádrž dovybavíte potřebnými doplňky, jako jsou různé kameny, kořeny, jeskyně a pozadí. Pozadí se lepí buď na zadní sklo z venkovní strany, nebo můžeme použít 3D pozadí, které vypadá mnohem reálněji. To se vkládá do nádrže zevnitř k zadnímu sklu, a dá se za něj schovat například topné těleso nebo sací trubice externího filtru.
Sladkovodní akvárium
Rostliny a ryby
Pokud máte akvárium v této fázi, napustíte do něj asi třetinu vlažné vody a přistoupíte k zasazení rostlin. Po umístění rostlin do nádrže, dopustíte vodu až do požadované výše a do vody přidáte dle návodu na obsahu balení chemické přípravky na úpravu vody. Jedná se především o regulátory chloru, pH, kyslíku, dusíku nebo oxidu uhličitého. Takto necháte akvárium s puštěnou filtrací a vzduchováním nejméně týden, než dojde k ustálení chemických látek ve vodě. Teprve po této době můžete přistoupit k vypuštění rybí osádky do akvária. Dříve to určitě nedělejte, protože s největší pravděpodobností dojde k úhynu ryb z důvodu nevhodného množství chemických látek ve vodě. Většina ryb dokáže dobře prosperovat ve vodě, která není zcela ideálně chemicky nastavena, ale snažte se hodnoty v nádrži co nejlépe přizpůsobit hodnotám požadovaných pro konkrétní druh.

Akvaristika je velmi zajímavý koníček, kterého není potřeba se bát. Přesto vám doporučuji, abyste si před zakoupením akvária nejdříve prostudovali literaturu zabývající se akvaristickou technikou, aby vás první případný neúspěch od tohoto koníčku neodradil.